Home‎ > ‎BIKES‎ > ‎

Basso Athena 11 Revival

https://goo.gl/photos/vwmiaunmqotjnyaW9

Pánové, zachraňte mě

Koupil jsem dodrbaný rám Basso. A nejsem sběratel. Tak co teď s ním? Po ohledání stavu bylo konstatováno zachování všech životních funkcí, a koncilium se usneslo na rehabilitaci do nového života. A která důchodkyně by v tuto chvíli stála o to stát se čistě sběratelskou stařenkou, že. To je lepší stát se znovu svůdnou ženou v plné síle, která ví, že nemá cenu tvářit se jak jedovatá puberťačka, protože by jí to stejně nikdo nevěřil. Stará pevná románská kostra tudíž dostane nové svalstvo, ale oblek zůstane uměřeně důstojný – chcete-li italsky „klasický“.

Ferrari rudou metalízu jsme již úspěšně použili několikrát. Jistota stereotypu patří do výbavy každého spolehlivého konzervativce. Je sice co do vrstev poměrně složitá, ale výsledek vždy stojí za to. Logotyp Basso je také natolik archetypální, že není důvodu v tomto směru cokoliv měnit. Komplikace s identifikací typu rámu nakonec vedla i k jednoduchému „BASSO“ popisu, ačkoliv se s nejvyšší pravděpodobností jedná o model GAP z konce 80let z materiálu Columbus SL (ještě posuvné koncovky, bowden vrchem, způsob uzavření salámů a korunky vidlice).

Jak chodilo Campagnolo pro sovy do Athén

A co maso. No. Tady jsme se chvíli zamýšleli. Na stole dvě sady. Kompletní černá Sram Rival 10 a fragment celostříbrné Campagnolo Athena 11. Nuže podrobil jsem toto dilema hlasování na facebooku, a významná (nikoliv drtivá) většina z vás se přiklonila verzi nacionálně konzervativnější, tedy osazení rámu komponenty „mistrů z Vicenzi“. Hehe. Pokud jste nyní ve slově „mistři“ ucítili i trochu ironie, ano, je tam. Nemám proti komponentům Campagnolo nic zásadního, pokud tedy nejsem svým okolím nucen k jejich zbožšťování. Mé hlavní silniční kolo je na Record 10. Pokud ale máte v ruce komponenty japonské, tak si říkáte, že být obdivovanou Italkou si vynucuje i jistou míru drzosti, o které si sama dáma myslí, že je hrdostí. Jasný akcent na vzhled si občas vynucuje montážní kompromisy. Ale pro krásu se musí trpět, ragazzi.

Je nepopiratelným faktem, že jedinou současnou komponentovou sadou v hliníkovém lesku je Campagnolo Athena. Takovou hliníkovou krásku nemá ve svém sortimentu ani Shimano, ani Sram. A protože tato Italka byla ke koupi, tak jsem se jí ujal.Sice tuhle neměla ruku, tuhle nohu, ale byla prostě k sežrání. Teprve až když ji máte doma, tak zjistíte, že potřebuje nové kladky do přehazky, a že kliky se nedají sehnat ani omylem. Pomáhá nakonec její designový bratr Centaur 172.5 50-34, který přinesl i vyšší model osy – půlenou UltraTorque. Misky. Italský. Pružinky. Pérovky. Být Campagnolo děvčata není zadarmo. To samé se dá říct o ergopowerech – ty jsou dokonce fungl nové. Nehodlali jsem stříbrnou sadu rozbít snadněji dostupnými (černými) pákami.

Zuby. Jako, Itálii miluju. Kuchyni, Alpy, jadran, design. Ale čeho je moc, toho je příliš. A pokud na kompatibilitní boj rezignovalo Shimano prodloužením svého ořechu tak, že jedenáctistupňové kazety Shimano a Campagnolo jsou stejně dlouhé (!), tak vystřelte petardy, kazeta bude nejnormálnějších 11-28 Shimano. Výběr, dostupnost a ceny Campagnolo kazet jsou mimo moje středoevropské vnímání smysluplnosti utrácení peněz. Pokud ale s tímto máte jako potenciální budoucí partner této Italky nějaké nacionální problémy, řešení není zavírána cesta. Ořech Campagnolo je připraven. Zuby vaší partnerky od zubaře japonského či italského podle vkusu každého soudruha. I Proto byla použita kola Mavic Cosmos s možností záměny ořechu. Navíc nízký ráfek a stříbrný chudý výplet dává celku cosi moderního, i klasického.

Grazie, signore Ricci

Každá správná Italka má mafiánského strýčka v USA, a ten pomůže, když je neteři třeba hlavového složení. Rodina je základ. A tak kníratý Tomasso Ricci poskytl 1“ ahead (Tom Ritchey Fuzzy Logic 1“). Sedlovka, představec a řídítka jsou od domácího dědy (Dedacciai Elementi compact), sedlo z regálu (Selle San Marco Regal), kevlarové pláště od tety Viktorky (Vittoria Zaffiro). Musíme si pomáhat.

No. A tak je půlnoc z 21. na 22.1.2017, dopíjíme třetí (asi) italské kafe, lankujeme, omotáváme, na rtech nám zasychají nadávky na torx šrouby na místech, kde by je jeden nečekal, odkládáme skalpely, pudřenky, a poodstupujeme…

Chvíli mlčíme.

Jo.

To by šlo, tohle to.

Buona sera, la signora Basso


Rám a vidlice:     Basso Gap Columbus SL

Lak: Ferrari red

Komponenty: Campagnolo Athena 11

Kola: Mavic Cosmos

Kokpit: Dedacciai Elementi

Sedlo: Selle San Marco Regal


Comments