Home‎ > ‎BIKES‎ > ‎

Cannondale Hybrid


Kola námi vlastněná se nám množí jak králíci, není to tím že by jsme měli maskované sběratelské choutky ale z čistě praktických pohnutek (alespoň Zdeněk to tvrdí), cituji : protože jsme příliš sklerotičtí, líní a pohodlní na převážení kol a rozumné nosiče kol na střechu auta stojí to co stojí, je mnohem jednodušší mít kolo na každém místě kde se pravidelně vyskytujeme ( bydliště, chalupa, švagříček v Liberci....) no a jelikož Zdendovi chyběla na chalupě do kompletní sady kol cyklokroska, tak když zakopl o rám CANNONDALE H300 prostě nemohl odolat a šlo se do toho :o)).

komponentový mix:
rám a vidlice - Cannondale H300 15" (1994)
kliky/převodníky - Sugino XD 170mm BCD 110mm / Viavelo 48/34
brzdy/páky - Cannondale (alias tektro oryx)/ Suntour GPX
šaltr/smyk - MICHE (alias Suntour SL)/MICHE (alias Suntour GPX)
řazení - Suntour Accushift Command
řidítka/sedlovka - Ritchey Logic PRO 42cm/FSA 350mm 27.2 25mm offset
představec/hlava - byl tam (ocel)/ocel Tange Seiki 1"
sedlo - Fizik Nisene
ráfky/dráty/náboje/galdy - Mavic GP4/2-1.8-2/Suntour GPX/Tufo Dry+ 32
sedmikolo - Suntour PowerFlo 13-28

Z úvodu je zřejmé, že se jedná o regulérní hybrid. Již v roce 1994 byl jakožto hybrid zamýšlen, jelikož Cannondale měl i svou trekking / touring sérii kol (kromě silničních a horských). Tato kategorie se vyznačovala tím, že byla zachována relativně krátká zadní stavba, přitom veškeré prvky stavby rámu byly převzaty z MTB.

Když se toto kolo v naprosto žalostném stavu objevilo na Aukru, neváhal jsem. Sada Shimano Altus A10 byla doplněna hodnotnými 7mistupňovými thumbshift řadícími páčkami, kola byla ale v háji, mám pocit že kromě nábojů jsme to snad i vyhodili... Sedlo se zde nacházelo v té nejgigantnější variantě pro 100kg dámu.

Že kolo bude taková... jakože cyklokroska bylo jasné hned. Šlo jen o to jaké komponenty se nakupí. Dost jsem stál o rekonstrukci sady Suntour GPX, jelikož jsem disponoval zapletenými koly na GPX nábojích a s GP4 ráfky. Nechal jsem si je přecentrovat... na nich byl ojeté CX galdy... no a když jsem na podzim byl v Táboře na cyklokrosovém poháru, a ve stánku Tufo "rozdávali" galusky na CX za 400Kč, bylo jasno. Cantilevery cannondale jsem již měl (měly být původně na Villingerberovi), kliky se chvíli řešily i při stavbě (nakonec zde zakotvily Sugino XD, jelikož Ritchey Logic a Logic WCS mají "díky" low profilu a nízkému Q-faktoru sotva 1mm přesmykače u kliky - což chodí leda s 9kovým řetězem s DX přesmykačem, a taky o fous). O jedné přehazovačce Suntour GPX jsem věděl (kamarád co jsem mu prodal kolo pře 15ti lety), nakonec se ale na fcb chytil Petr Banjo Beneš nad mým suntouřím pláčem, ustrnul se a ze zásob mi prodal svou, závody provětranou sadu MICHE, jenž je samozřejmě Suntour, a tato sada tedy kolo dokompletovala. Šaltr jsme trochu poladili aby uměl fungovat i bez horní pružiny (nedochovala se), a přesmyk přišel do objímky. Součástí byla samozřejmě důkladná očista a asembláž, komponenty solo jsou nafoceny v jiné kategorii.

Když jsem se hrabal v krabici šrotu v Bajkazylu, tak jsem tam našel nefunkční sedmikolečko Suntour PowerFlo... no spíš kouli špíny. Takže Chain cleaner z Lidlu (regulerní Perchlorethylen - tam kde byl, sto let tráva nerostla), Arva, sprcháč doma v koupelně... ale rozhejbal jsem ho!!!! Takže kliky že nejsou Suntour že, mi je fuk, jelikož Suginem si pomáhali, brzdy jsou Cannondale na Cannondale, tak co si víc přát??? Leda najít to kolo v letitém katalogu, jelikož jsem podezříval úhel sedlové trubky. Nepletl jsem se. 75°. Tak jsem chvíli sháněl sedlovku 350mm s co nejdelším offsete, tato FSA má 25mm, no neměřil jsem to, snad mě na kupkolu nepodvedli. Znám offsetovější zámky... Sezení ale nenapovídá žádný triatlon :o)

Kombinace komponentů Suntour (i pod pláštíkem Miche) a veskrze zvláštního rámu splňuje mé představy o "hybridu" pro takové, jaké-si turistické americké CX. (Úchylně) Vstyčený představec dostává řízen do normální výšky i délky společně s 400mm sedlovkou v 15" rámu, a celková geometrie se jeví jako spíše CX pro 180cm člověka, než nějaký ten (ubožácký hehe) trekking. Řazení je překvapivě logické a zvyknutelné (ale opět úchylné, je to poslední stadium silničních sad Suntour než to vzdali - jejich odpověď na STI dualcontrol Shimana).

Kolo zatím projížděl viki a potvrdil mi jakékoliv první zkušenosti s Cannondale (a je jedno jestli 30let starým). Rychlé, lehké, tuhé. Jen ten představec zatím nemůže rozdejchat :o)

Katalog CANNONDALE 1994 (pdf):

"motýlí" řazení Suntour accushift plus command

Takto vypadal šaltr Suntour SL (ve své době druhý nejvyšší takže jako "ultegra", byl nástupce GPX) pokud nebyl dodáván pro MICHE:

A takto vypadala sada SUNTOUR GPX ze které jsou na kole náboje, brzdopáky a přesmykač:
Comments