Home‎ > ‎BIKES‎ > ‎

Cannondale SM500 1988

Rok 1988... Velamos se chystá na sklonku komunismu vyrobit a prodávat první, Československé MTB (ATB). 20kg, české šestikolečko, cyklotrialové brzdy, železný trojtác, ocelové ráfky... Rám jak z vodovodních trubek... nepolohové řazení, měniče Sunrace (snad). Low-end nejhrubšího zrna. 3500Kčs (tehdejší průměrný plat 2000Kčs). Mimochodem, současný low-end stojí stejně. 3500Kč.

Střih.

Cannondale SM500 - střední třída v nabídce Cannondale. Hliníkový rám. Spodní rámová trubka 50mm. Přímé zadní koncovky. Výbava komplet Suntour XC-M. Co jde, je hliníkové. Chrommolybdenová vidlice (hliníková Pepperoni přišla až za 2roky). Drtivá většina komponentů Made in Japan. Cena cca 30 000Kčs - v přepočtu. Zakoupeno na Aukru za 2000Kč...

Je to strašlivý kontrast. Nicméně tehdy, když jsme prvně sedli na ty Velamosky, tak jsme byli unešeni z lehkého převodu a že je možné jet po poli nebo lesní cestě... těžko popsatelný vjem. Nedovedu si představit, jak by si jeden tehdy v roce cca 1990 připadal, kdyby si sedl na do dnes kvalitní a plnohodnotně použitelné kolo - tohoto Cannondale. Když jsme kolo projížděli s Adamem (majitele Cannondale z roku cca 2005 rám Optimo a výbava Sram X.0), tak byl překvapen, jak MODERNÍ projev má toto kolo i na dnešní měřítka. Prostě hoši z Bedfordu již před 23mi lety věděli JAK. Nešidit, být hold drazí, ale jen tak se dá udělat jméno a pak nabízet celý sortiment. Vyrůst zhora, dorůst k zemi. Ne naopak.

Kolo se dochovalo v neposkvrněné výbavě. AŽ NA PEDÁLY. Dále jeden bowden jsem musel vyměnit, byl podélně ruplý. Zbytek je v až nepochopitelně výborném stavu. Nevytahaný řetěz, neošoupané špalky, neošoupané ráfky Araya RM-17. Když jsem rozebral náboje (Maillard France! Ještě před tím, než je zblajznul Sachs! Náboje nejsou z Japonska!!!!!) koukla na mne čistá vazelína... Chroupání je slyšet pouze ze středové osy, do té se ještě musím podívat. Italské sedlo VETTA (jak typické pro tehdejší Cannondale a ostatní USA kola), představec Sakae (otec Suntouru) brzdy Dia-Compe designované pro sadu Suntour XC-M (Suntour měl brzdy vždy od Dia-Compe). Kliky Suntour/Sakae s dvěma menšími oválnými převodníky (v tu dobu je rychle kopírovalo Shimano a přišlo s Biopace). Původní košík Cannondale... Co díl, to radost. Především naprosto funkční, thumbshift řadící páčky. Polohový systém Suntour se jmenoval Accushift. Mimochodem, řadící bowdeny Accushift byly plastové trubičky, nikoliv ocelové spirály. Stejně jako na mém Favoritu z roku 1991 se sadou Suntour Blaze. Abych nezapoměl - pláště - původní. Zadní byl sjetý, přední netknutý, tak jsem je prohodil.

Původní majitel muselo být nějaké dítě, nějakej kluk. Protože kolo je minimálně jeté, oprýskané od pohazování, ošmírovaná zadní guma a totálně netknutý přední ráfek - nebržděný. Místy odstranitelné koroze - úplně vidím jak se válelo někde na pláži. Původní majitel již není znám, protože ten od koho jsem ho kupoval ho též kupoval na Aukru asi před šesti lety. Jen vyhodil nefunkční pedály (KURVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Kolo nyní slouží na chalupě pro partnerku a pro neteř, která je mladší než to kolo. Celkem se s ním sžila, vůbec jí nepřipadá de-mode, i přes tu petrolejovou barvu - tak typickou pro Cannondale.
Comments