Home‎ > ‎BIKES‎ > ‎

Favorit le poulet noir

Na tomto favoritu jsme se trochu nechtíc pustili do něčeho, co se nám až tak nejevilo. Raději děláme kola "ostrá" jak říkají naši bratři Poláci, tady ale požadavek zněl jasně; pláště 35mm a blatníky. Bylo jasné, že kolo bude trochu mimo mé nebo viktorovo touhy "jak by mělo kolo vypadat", na druhou stranu - Olaf je z nás jedinej nejpoctivější městskej jezdec. Je ochoten kolo používat i v méně příznivých povětrnostních podmínkách, takže výbava se stává nutnější. Každému soudruhovi, dle jeho potřeb.
Koncept vyšel z požadavků Olafa, co mu scházelo na modelu Eska Meteleska Bleska. Kooperuje s hnojárnou (pro přespolní - hanebná přezdívka vysoké školy zemědělské) a ta se nachází pěkně vysoko nad Vltavou. Tudíž striktní singlespeed se stává nevýhodou. V tu dobu registrujeme, že STURMEY-ARCHER znovu oživuje svůj výrobek z hlouby 20tého století - dvourychlostní nábu bez ovládání lankem. Model S2C s torpédo brzdou. 40% rozdíl mezi převody je optimální na mix rovinka/kopec. Dle toho volíme počty zubů vpředu i vzadu (do kopce 1:2).

Dvourychlostní planetovka nás (koncepčně) nadchla. Řazení lehkým kliknutím dozadu, jakoby se mělo začít brzdit. Realita je však taková, že to trochu obtěžuje. Každé brždění znamená změnu převodu, a vytrácí se tak mentální lehkost singlespeedu, a nedostavuje se logika řazení (například rukou). Tento typ dvourychlostní náby kdysi vyráběl i SACHS pod názvem DUOMATIC. Jakmile zjistil SRAM (současný majitel Sachsu), že Sturmey-Archer takto zbrojí, rychle znovuzavedl také dvourychlostní náboj, avšak ne Duomatic, ale Automatic. Ten se vyznačuje automatickou změnou převodu po dosažení určité rychlosti. Dostal název SRAM AUTOMATIX, a je novinkou pro rok 2012. Olaf si ale na S-A S2C již zvykl, a prohání ho po Praze.

Od oblíbené značky Sturmey-Archer jsme ještě koupili singlespeed kliky. Pláště jsou mix od Schwalbe co dům dal. Krémová a černá, a k tomu stříbrné blatníky. Začínáte se ztrácet v barvách? Jakto? Vždyť jsme teprve začali!!! Z alba "Le Poulet Noir" kde Olaf točí klikou své niněry jsem si vypůjčil barvy a navrhl kroužkové dělení na rámu, načež jsme zadali výrobu. I přes pečlivé dohledání RAL odstínů dopadly barvy tak jak dopadly, takže je to NÁŘEZ. Při stavbě jsme mockrát řekli "ty vole...".
Jenže. Když kolo podrží Olaf, nějak vše zapadá.

A co ostatní díly? Rám je Favorit, ne ale zas tak obyčejný, jedná se o F12, tj o chlup hezčeji zpracovaný. Přední náboj, ostatně jako drtivá většina dílů, byl zakoupen na Aukru - je to ložiskový NOVATEC. Je černý, jako zadní S2C, černý jako představec GT ze zásob Viktora, černý jako omotávka a převodník. Důraz na černou je ještě z dob, kdy vše mělo být stavěno na zeleném Chesini. Střelenou hnědo-modro-oramžovou kompozici doplňuje semišové sedlo Favorit, a olafovo oblíbené indukční osvětlení.

Aby to nevypadalo moc pesimisticky - z favorita se prostě švihácké kolo NEDÁ udělat - to jsme věděli. Cestu nalezl Martin Kontra ve formě Favorit 29" na balonech od Schwalbe a s rovnými řídítky. To je cesta. Druhá je ve specifickém zkrácení zadní stavby (pochlubíme se v budoucnu). Nicméně žádná s těchto cest by nesplnila požadavek Olafa. Takže suma-sumárum (a o to tu především jde) věc slouží svému záměru.
Comments