Home‎ > ‎BIKES‎ > ‎

Meteleska Bleska

Přestavba kola Eska Top z roku 1992 na singlespeed, opět na torpédu. Lak původní není, navíc není příliš kvalitní, nicméně pro zamýšlené účely postačí. Filosofie tohoto kola je poněkud odlišná od předchozích, jedná se o kolo pro kamaráda z práce, který bydlí v Litoměřicích, a všude jsou kočičí hlavy.
Proto jsou použity pláště 622-32, což v důsledku k dané geometrii rámu pasuje. Samolepka se finišuje, jako nejzajímavější se jeví polepení pouze sedlovky - má to celkem šmrnc, zkoušky dát to jinam moc neuspokojovaly. Použili jsem opět font Porsche, ono to vypadá vcelku i komicky, když je tam text Eska Cheb). Celkově má ale kolo vzhled ve stylu klasiky Gios (například zde).
Jen ta strojařina je komunisticky odfláklá. Korunku vidlice jsem "ozdobil" chromovaným plíškem z vidlice Favorit z roku 1970. Celkově to k tomuto stylu kola jde dobře.
Představec je původní (Strojmetal - za studena kovaný dural na ocelovém sloupku), hlava, sedlovka Gipiemme a sedlo Selle san marco Linea také (brendované pro Eska). Zkoušky s koženým sedlem nebyly příliš vyhovující, vypadalo to divně, navíc bylo rozsedlé. Řídítka jsou také vyšmelené na Aukru, stejné jako mám na Alanovi. Bílá omotávka Deda s jakože carbonovou strukturou je shodná jako na Alanovi, koncovky české, možná československé R&B Mědílek... ten čas letí...

Ráfky jsou původní V profily Rigida, výplet 2mm nerez je nový. Přední náboj Eska v motýlku z let šedesátých, vzadu torpedo z Akrua, ještě s logem Favorit (ne Velosteel). Má nějaké problémy, tj máme do něj objednané nové střeva z Velosteelu. Šlapák Eska (alu 52-42) jsem zatím sejmul a dal fungl nové ocel chrom v klínku 48zubů s 3mm ozubnicí. V kombinaci s 20z pastorkem se jedná o ideální variantu (ne tak rychlou jako je ta moje, ale geometrie a široké pláště by stejně rychlejší jízdu nedovolili). Pedály jsou původní.

Demontované v šuplíku zůstávají brzdy a páky Gipiemme, přesmykač a přehazovačka Eska, noname friction páčky. Náboje Gipiemme jsem prodal Rudovi Špicarovi do Jilemnice (mimochodem snad jediný kšeft kde seženete cyklokrosová kola, jetá za moc hezkou cenu! viz Špicar Jilemnice).

Jízdní vlastnosti jsou trochu jiné, položená vidlice (geometrie z časopisu Peloton z roku 1992 říká o úhlování 72° vpředu i vzadu), a celkem dlouhá stopa vidlice (pozn. předsazení) dělá z kola docela pohodlný kočár, žádné spurtérské eso to není (no ono pilot taky ne, že...). Je to ten týpek na fotce, kolo si vylepšil o obrázky ve výpletu (to se v komunitě "nosí") a jezdí na tom zpívat do sboru. Jo! a je to virtuos na niněru.
Comments