Home‎ > ‎BIKES‎ > ‎

PREFESTKA

https://goo.gl/photos/p5fAuyh9AuG8K1c27

V rámci nákupů na aukru Zdenda narazil na rám značky ROZZO - Jaroslava Hrubého. A protože tento stavitel rámu v současnosti pracuje v naší oblíbené smečce FESTKA okamžitě byl nápad na re-brend kola na světě PREFESTKA. Stačilo napsat festným klucům a do24hodin mi přistálo logo "prefestky" do našeho mailu. 

ROZZO...

Kdo si snažil pořídit silničáka na počátku devadesátých let a neměl tatínka v Omnipolu nebo Centrotexu měl jen pár možností. Ušetřit si na pár brigádách něco nad 10 000 Kč(s) a postavit si kolo z různých poskládaných dílů na rámu od tří českých výrobců: BAREŠ, ROZZO a ZAPA. Za těmito značkami se skrývali (nebo i neskrývali) pánové BAREŠ z Brandejsa, pan HRUBÝ (Rozzo) a pan Záleský (ZAPA, později Lucas). Byli tu samozřejmě i ŠTERBA, ŠÍRER, SCHMIER, CROCODILE, to však již byly rámy vesměs z Columbusu, Oria, do spojek, prostě rámy "dražší". Ta první skupinka dělala i z chomutovských chrommolybdenových trubek (označovaných jako mannessmanky, nebo L-roll). Svého času byly rámy Rozzo a Bareš velice rozšířené. Když už takhle vyjmenovávám stavitele rámů v době kdy zvolna exitoval Favorit, tak je to ještě HB PROSPORT, dva stavitelé rámů kteří se vyškolili u Šírera, a pak dělali maloseriově poměrně hezké nemufnové rámy z Columbusu za ceny jak z Chomutova. Chvíli dělali rámy pro dlouhány, chvíli pro rozpínající se odpruženářskou firmu Kangaroo... někdy to musím sepsat.

No a pak nám jedno Rozzo přišlo do rukou. Dodrbané, neudržované, s podivnou směsí dílů. Po atomizaci rám putoval na nemilosrdný komaxit (zde dopadl velice výborně) a z krabic jsme zkompletovali téměř celou sadu Shimano 600 (ultegra). Tento hezký rám si nějaký šrot nezaslouží. Hrubý už před dvaceti lety stavěl tato kola s krátkou prdelí, guma 622-28 skoro líže sedlovou trubku, upnutí sedlovky je zpracováno velice čistě, a sváry jsou koneckonců taky úhledné - na to že nejsou automatem. To kolo po sestavení prostě vyšlo mnohem hezčí, než jsme sami čekali.

Bez uzardění jsme použili nejlepší sedlo ze zásob - SELLE ITALIA TURBOMATIC "JAN ULRICH", a omotávku CINELLI v bavlněném provedení (tkaloun s potiskem, který má silikonovou pásku na přilnutí k řídítkům - nezničitelná ale ušpinitelná omotávka, není pak nic jednoduššího než ji sundat, vyprat a znovu nasadit - nebo ji ošudlat mejdlovou vodou. Vyzkoušeno, funguje to).

Jak jsem již psal, osazeno co nejvíce komponenty Shimano 600 Ultegra až na drobné výjimky. O generaci starší brzdy Shimano 600, hlava 105, bezejmenné ale hezké náboje, a řadící páčky. Ty jsou Shimano SL-R500 k nerozeznání stejného tvaru jako 600 Ultegra. Ty jsme měli a nandavali. JENŽE!!! Ony byly k neseřízení!!! Pak chvíli koukání, přemýšlení, a bylo to jasné. Páčky byly SL-6400, nikoliv 6401. Sada 600 Ultegra totiž začínala jako ŠESTIPOLOHOVÁ, a tyto páčky máme. Mají sice 7 poloh, ale krok je jiný ( z paměti šátrám, že mezikroužek šestikolečka je 3,65mm u sedmikolečka je 3,1mm, šířka pastorku je stejná, 1,8mm - prostě chodit to nemohlo).

Na polep jsme měli nachystané ještě další samolepky, ale po nasazení té hlavní nás jakékoliv další nálepky prostě NEBAVILY. Byly navíc. Takhle je to jednoduchost - drobné opakování červené v logu, sedlu a pláštích. Tolik červené stačí.
inspirace a spolupráce FESTKA .  

Kolo má již spokojeného majitele a prohání se po Bratislavě http://unluckypete.com/2013/09/prefestka-road-bike/

rám a vidlice  - ROZZO Crmo, nový lak, chromovaná vidlice

hlava - Shimano 105 1"
představec - Kalloy
řídítka - ITM
omotávka - Cinelli (nová)
sedlovka  - bezejmená ocel chrom včetně zámku(!) velice lehká
sedlo - Selle Italia Turbomatic "Jan Ulrich" (nové)
brzdové páky - Shimano 600 Ultegra (6400)
brzdy - Shimano 600 (ze starší serie 6200)
řadící páčky - Shimano SL-R500 (tzn pro nejvyšší Exage, 7poloh, Ultegra byla bohužel 6speed)
přehazovačka - Shimano 600 Ultegra (6400)
přesmykač - Shimano 600 Ultegra (6400)
kliky - Shimano 600 Ultegra (6400) 52-42
pastorky -  7mikolečko 13-28 šroubovací
náboje  - Alu rychloupínací, těsněná ložiska, šroubovací. Neidentifikovali jsme. Běží čistě.
výplet - 2x 36ks, přecentrováno
ráfky - Bayer Aero
pláště - Hutchinson 28-622
kabeláž - nová, nerezová zabroušená lanka, kvalitní koncovky.                          
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               foto: urbanvelo-unlimited
unluckypete.com
Comments