Home‎ > ‎BIKES‎ > ‎

Scattini Torpedo 911

https://goo.gl/photos/6WvneKJLGijq7igw9

Tak si Adam dodělal svého singlespeed, samolepku si nechal vyrobit sám, a omotávku Wilson si sehnal taky. Ještě zalepil řídítka a nainstaloval svůj starý anglický zvonek, a napsal...

Vážení přátelé, kolego Formánku,
po letech náročného vývoje a dlouhých testů prototypu se podařilo vdechnout život tomuto unikátnímu stroji.
Nebyla to lehká cesta. Mnohokrát se již zdálo, že se tým konstruktérů dostal do slepé uličky, avšak pokaždé vstanul a s nezdolnou vírou se znovu a znovu vrhal vstříc náročným technickým problémům, jejichž zdolání je zhmotněno v těch několika chróóómolybdenových trubkách barvy slonové kosti.
Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo!
Torpédo 911 bude nejprve vystaveno v guggenheimovo muzeu, posléze bude k vidění v běžném silničním provozu v ČB.
Radujte se spolu s námi a volejte vivat!!!
S pozdravem a.l.Tak je na světě druhý singlespeed do Budějovic... ale popořadě:  Adama stavba jednoduchýho kola naprosto nadchla. Tak jsme začali sledovat e-baye, aukro, a čekali na toho správného kapra. Po chvíli koketování na německém ebayi (mimochodem, stará ocelová kola mizí k jednomu bláznovi do maďarska viz http://www.matuzmaster.hu/ ) jsme vyčíhli relativně obyčejný ale hezky zpracovaný ocelový rám Scattini (naprosto neznámá a nedohledatelná firma) s tím, že se sakra poladí design, a přecejen půjde o kolo stylovější, s koženým sedlem, klipsnama...
Rám (mannessmann 25CrMo4) se sedlovkou (Kalloy) a hlavou (Shimano RX 100) asi tak z počátku devadesátých let dal solidní základ pro toto kolo. Rám jsme si vzali do parády s Frantou z Parezí, co dělá v ZVVZ Milevsko, popad flexu a už jsme obrušovali návařky. Whhhhháááááuuuummmmm..... Franto doooooost!!!!!!!!! No... je to trochu vidět, ale má to příběh. Lakování komaxitem u Rogi dopadlo výtečně - zvolená RAL1015 (slonová kost) dala vyniknout pěkným mufnám na hlavě, výsledek rám nakopnul o kategorii víše.
No a co samolepky. Jdeme cestou klasiky bílé lemované barvami mistrů světa. Zatím jsou jen papírové na zkoušku.
A co další cajky. Od Davida z Liberce jsem vytáhnul kliky Truvativ Touro, které měl na svém tripletriangle GT a nahradil je compactem. Rozhodli jsme se zkusit nechat úzký převodník, snad to půjde. Mělo by. Navíc je krásný CNC obrobený, 53 zubů překryje delší stavbu a bude to vypadat jako stará dráhovka. Dozadu tak přišlo 19zubů. Halflink na řetěz nebyl potřeba. Šroubky do koncovek dodal Štěrba, stejně jako protažení sedlovky a závitů po lakování.

Představec původní jsem nepoužil, protože zvolená řídítka (Favorit - jak jinak) zkracují posed, tj původních 9cm bylo potřeba natáhnout. Díky aukru jsem vyšmelil takovou hromadu bince, kte byly z poloviny hovadiny, ale mimojiné kráááásný chromolybdenový představec Cycloman 13cm. Tak ten na Scattiniho šel. Mimochodem ty řídítka favorit jsou také z této hromady. Mrnůštík (Viavelo) dodal vložky do představce. Omotávka zatím není, bude kožená, ale ne od Brookse, ta je snad za litr nebo dva... navíc stačí jen polovina. Zkusíme tenisty.
Sedlo - Adam touží po Brooksovi za dva papíry. Přemlouvám ho, ať pro začátek zkusí Favorita, dal jsem si práci s vyčištěním, na Aukru bylo za 80Kč plus poštovné... Navíc všechna sedla byla v podstatě okopírovaný Brooks...

Přední kolo bylo trošku dobrodružné - nejdříve jsem na Aukru narazil na toto Fiamme Duran na RU náboji (asi ČZ) ale než dorazilo, objevil se americký, naprosto raritní Matrix na radiálním výpletu za pár korun (v osmdesátých letech to dával TREK na ty nejlepší stíhačky). Ten jsem ale prošvihnul v posledních třech sekundách aukce. Promiň Adame. Ale to Fiamme je taky pěkný.

Dozadu bylo jasno - Torpédo. Jen ráfek, musí být černý a nebroušené brzdné plochy. To dalo trošku práce sehnat, ale podařilo se. Mavic 177. Sice za 500Kč (slečna mi nabídla slevu když si ho vemu hned, tak povídám, jo tak já ho beru a jakou slevu mi dáte? A ona - 5%. No... to se teda předala, nicméně slušnost mi velí vzít to, tak jdu platit, ona říká tedy 475Kč prosím, já na to - nechte to na pětset... ona - no tak to jsem nemusela... já se smíchem s ráfkem v ruce ve dveřích - já vám chtěl vydělat na dýško!!! Nashle!!!)
No a to začíná být všechno. Řetěz je opět 1/2x1/8 výrobce YBN, spojka Taya Sigma connector, pláště jsem vzal u Halfords - relativně obyčejné VeeRuber 622-23 ale celočerné, beztak bude Adam jezdit smykem po Lannovce v Budějicích mezi lidma. Frajírek... Ten si Tufa nezaslouží. Navíc to umožnilo udržet cenu na rozumné míře - 6000Kč. A to jen na 1500 přišel lak a frézování závitů.

Co bych ještě dodal. Jo! Sehnal jsem moc pěkné šroubky do děr po košíku. V Halfords. Tam mají zajímavé věci... drobnosti. Hlavně spoustu singlespeed řetězů. Podle mne se nákupčí seknul.Snad bych jen dodal obecné potřehy, které se dají získat pohybem na takovémto urbanvelu (říkám jim urbánek těmhle singlespeedům a fixgearům):

1) Převod 53/19 nebo 43/16 je relativně "rychlý" na silničním kole se takto jezdí při 30km/h (frekvence 100). Zdánlivě je to těžký převod, ale vše jde! Po rovině, do kopce ze sedla, prostě neřadíte, a ono to až překvapivě neschází

2) Úzké pláště - je to kolo do města, takže žádný balóny. Úzká guma odvaluje krásně a přikládám jí lví podíl na bezproblémovosti jednoho převodu. Adamovi 622-13 na 6,5atm jedou pohodlněji, přitom ze sedla neotravují. Moje Tufa 21mm na 8atm letí jak letadla, ale kostky se skoro nedaj. Tam je ocelové Scattini lepší.

3) Řídítka favorit jsou lepší jak rovná horská

4) Torpedo funguje!!!

5) Na lidech které míjíte poznáte, jestli už to "někdy viděli". Neznalý vás přehlédne, ten kdo ví tak na vás oko nechá, případně za sebou uslyšíte: "tyvoe viděls to!?!"

6) Nevím jak je to možné, ale po městě si tohle kolo užívám víc než běžné silniční nebo horské.

P.S.: Když si Adam vymyslel, že singlespeed pro něj by měl mít barvu slonové kosti (zařídil jsem), že si vybral z mnou nabídnutých dvaceti fontů pro nápis na kolo ten, co vychází z písma "porsche" (vyrobil jsem), že jsme tomu kolu tím pádem dali z prdele název "Scattini Torpedo 911" (navrhl jsem a Adam se smíchem okamžitě přijal), tak to jsem ještě netušil, že při první(!!!) jízdě narazím na do toho momentu nikdy nespatřený předobraz tohoto kola.
Stálo si to tak smutně Porsche 911 na záchytném parkovišti Městské policie u Ministerstva dopravy; "no, stojí nám to tady už měsíc. 200Kč na den, a ne a ne si pro to někdo dojít..." povídá správce parkoviště, když mne fotí na mou žádost u toho slonového Poršáka.
Pointa na závěr. Po vyfocení se u toho Porsche sjížídím zkopce na náplavku, dole chci brzdit na torpédu a ejhle - řetěz je spadlej!!!! Docela zážitek jet na nebržděném kole :o) tak pěkně na pekaře teniskou zastavuju a hledám důvod. Řetěz je napnutý - ale - jelikož je úzký převodník (1,8mm nebo 2mm nejsem si jistý) a řetěz je široký (3mm) tak v extrémním případě (klepaje se na kočičích hlavách při brzdění) při vyosení umožňuje vypřažení do užšího článku řetězu. O co složitější je to popsat, o to zábavnější je to zažít. Ale do Vltavy jsem nesjel.
Comments