Allsop Softride alias "Budulínek"

„... liška hrášek snědla, vzala Budulínka na ocásek a vozila ho po lavici, vozila ho po světnici, pak s ním vyběhla na silnici, ze silnice do polí, z polí do lesa a tam šup do liščí díry!“Tenhle totálně raritní kousek z doby překotného rozvoje MTB se k nám dostal asi před půl rokem. Zubožený rám po 20ti letech intenzivní služby, ale s dostatkem originálních dílů - legendárním odpruženým představcem a sedlovkou. Našel ho Zdeněk zasutý mezi jiným šrotem na Aukru a to ještě tak, že tu aukci prošvihl a po měsíci psal Dražiteli. Další půlrok trvalo, než se setkali. Původní majitel (Ing. Tomáš Gryc - budiž jeho jméno zachováno v www análech) nám k rámu dodal i doklady o jeho původu a to jsme teprve koukali:

"... kolo jsem získal v soutěži, kdy přímo firma Allsop vyhlásila mezi svými dealery soutěž o největší objem prodaného zboží (jednalo se tenkrát o optické filtry před monitory - firma vyráběla vedle kol počítačový příslušenství). Hlavní cenou bylo tohle kolo, moc sem ho chtěl, tak jsem zapracoval a podařilo se. Myslím že v republice to je jediný originál téhle značky." (Tomáš Gryc)

Což je i pravda, jelikož produkty Allsopu se v té době vyskytovaly pouze na prvních spolupracujících značkách od Toma Ritcheye, přes Breezera až po Fat Chance. Allsop teprve zahajoval (omezenou) produkci vlastních kol (MTB, silnice, trekking), a pro ty dealery elektroniky připravili tento rám avšak vybavený komponenty SIS (taková ta překvapivě fungující plechařina na nejlevnějších kolech). No a když se vytasil se složkou dobových katalogů, návodu a papírové korespondence (to byla ještě doba kamenná teda černobílá, teda předinternetová!), tak jsme u oběda to studujíc kejhali blahem:

"Milý Tomáši, s politováním ti musíme oznámit, že nejsme schopni v tvé zemi zajistit servis poškozeného rámu, protože jsi podle našich informací jediný majitel našeho kola v ČSFR. Co se týče komponentů, toto kolo bylo vybaveno speciálně pro tuto promoakci, běžně dodáváme kola se serioznější výbavou, jako je Shimano Deore DX. Ale máme povzbuzující zprávu, jednáme s Mike Vokolkem, který by měl být od příštího roku distributorem našich produktů. Allsop Inc."

Tomáš nám k rámu dodal ještě jeden rozebraný představec Softride (občas se lze setkat s názvem "frankenstem" - kdo hledá za tímto sloven Frankensteina, neplete se), a již skoro nefunkční nášlapné pedály Suntour (nepasují na to žádné SPD kufry - prosím máte-li někdo, napište nám).

Na stavbu/repasi jsme nespěchali. Myslím, že to je už skoro rok a půl, co to všechno začalo. Mezitím proběhlo hloubkové studium všeho, co se dalo o Allsop Sofride zjistit, naštěstí na netu je toho poměrně dost, už jen díky tomu, že jejich představce byly ve své době velice vyhledávané (skoro bych řekl že je škoda, že se už nedělají. Na trekkinga nebo crossku... ideální. Lehkej pevnej rám a odpru představec; dle mne by to nemělo chybu). Dokonce jsme chvíli zvažovali i ultraúchylnou přestavbu na silničáka,protože jsme měli loukotě od Aerospoke a Pepa Kabeš nás do toho vrtal. Po světě jezdí tato dílka. Nakonec ale zvítězila úcta k původnímu záměru kola a především jsme byli zvědaví, jak se kolo bude chovat. A když k nám doputovala skoro kompletní MTB sada Suntour X-1, tak bylo definitivně jasno. Čím jsme si ale byli jistí, že kolo nenecháme v původním laku. Nejen z důvodu poškození upnutí uhelné větve, celkově logické omšelosti, ale i z důvodu že nám ta červená (jinak milovaná) přišla taková... fádní. A protože nejsme potrhlí sběratelé, kteří se za každou cenu snaží zachovat původní stav, a jelikož tyto typy kol již sbírky (krásně potrhlých) sběratelů tato kola obsahují, vymýšleli jsme dlouho facelift.

Rám nejdříve putoval na opískování a následně opravu prasklého místa. Půl roku jsme se dohadovali o laku (Viki furt že růžovou, Zdeněk zas že chce aby to vypadalo jako Breezer nebo Ritchey, mle ble bléééé debilééééé takhle jóóó takhle nééééé...), načež Viki vzal Zdenka do shopu s barvama, kde strávili asi 2 hodiny hrabáním ve vzorníkách, až našel tuhle oranžovou metlu (pozn. Viki mi vyloučil nejdříve laky s postupem kterej se mu nechtěl dělat. Ale votonic...). Nakonec to vyhrála oranžová metla. (pozn.: viki pěkně píčoval nakonec, protože včetně základovky je finální výsledek z 5ti vrstev - reaktivní základ, plnič, oranžová, lak s perletí, krycí lak). Ale na závěr jsme si hezky společně zapíčovali se skalpely v ruce, když jsme vyloupávali nápisy na rám. Jako 1mm písmena už loupat nebudu.

Komponenty:

Měli jsme téměř kompletní sadu Suntour X-1 (původně na Colnago Maxim), jen bez přehazovačky. Samozřejmě šaltr Suntour XC-LTD jsem prodal před dvěma lety za 200Kč. Všemohoucí se ale nademnou slitoval, a v tuto dobu kdosi prodával přes Cyklobazar šaltr Suntour XC-COMP. Úleva. Další radost nám nachystaly páčky X-PRESS, které nejsou udělané na běžná řadící lanka, ale koncové olůvko je otočené o 90°. No výborně. Po delším hledání se ale podařila sehnat. Zbytek komponentů už byl ok. Suntour X-1. Střední třída, na které se v roce 1992 dalo udělat kolo za 15 až 20 tisíc. Jen Mama Bike ze Slovenska uměli udělat na X-1 kolo za 10 000. Na veletrhu prý za nimi chodili jiní výrobci se slovy, že "TOHLE PŘECE NEMŮŽOU" (dle časopisu Peloton cca 1992). Jinak tato společnost se časem převtělila v Kelly´s.

Zbytek komponetů jsme chtěli poshánět z jiných bouraček, ale kupodivu se dalo i nové! Gripy WTB se vyrábějí v nezměněné podobě od roku 1985 (dokud nezačal dělat gripy Ritchey, tak se masově používaly právě WTB nebo Tioga), řídítka Ritchey se starým logem, zcela nové sedlo Ritchey Vector (to je rok cca 1994), a především pláště Ritchey Force 2.0, které se přestaly vyrábět v roce 1992. Jen s hlavou X-1 jsem se musel rozloučit, jelikož ta byla 1 1/8". Na Allsopu je hodně obyčejná, ale hezká ocelová jednopalcová bezejmenná). Sestavení kola šlo už poměrně hladce (až na nevyhovující délku osy kdy nestačila běžná 122,5mm a musela být nahrazena 124mm), lanka řazení jsme dali pěkně stylově křížem (nedřou se bowdeny o hlavovou trubku a zároveň mají plynulejší tvar), nanýtovali notně vytahaný řetěz Suntour AP, a jali se vytáhnout kolo na světlo Boží.

Jako nečekali jsme od kola moc. Že to bude úchylárna jsme věděli, ale že FUNKČNÍ úchylárna, a ještě k tomu HEZKÁ, to nás ani moc nenapadlo. Stalo se.

Někdy příště doplníme jízdní zkušenosti s tímto podivným strojem.

https://goo.gl/photos/5ZZeHJhhbXnW64iM9