SOMEC MAX 1992

  • rám a vidlice SOMEC - COLUMBUS MAX

  • hlava Ritchey Logic

  • představec Cinelli Alter 9cm

  • řazení Shimano 105 (ST 5510)

  • šaltr Shimano 105 (RD-5700)

  • kliky Shimano 105 (FC-5510)

  • osa Shimano 105 Octalink

  • smyk Shimano 105 (FD-1050)

  • brzdy Shimano 105 (BR-1050)

  • kazeta Shimano 105 (12-25)

  • kola Ritchey AERO

  • sedlo san marco

  • pedále Shimano PD 520

  • sedlovka noname 27.2mm

  • pláště Hutchinson Atom

https://sites.google.com/site/urbanvelounlimited/home-1/bikes/somec-max-1992/P6280204.JPG?attredirects=0

Tohle kolo vzniklo jako náhrada za Raulera kterého jsem se rozhodl si nechat jako veterána v původní podobě (je úžasnej a protože moje představa bylo kolo na dualech, plášťové ráfky..... ) a tak jsem se opět ve spolupráci se Zdendou začal poohlížet po vhodném kole. Nakonec Zdenda na Aukru objevil vidlici COLUMBUS MAX a k ní zadara rám-byla v něm zalepená sedlovka (svěrák, trochu zabrat a byla venku).

Když mi to ukázal tak jsem nejdřív myslel že si dělá srandu, protože něco tak šílenýho jsem ještě neviděl, barevný design somců v 90tých letech opravdu stál za to - český kolotočář by se k italským "umělcům" ani nepřiblížil - tu hvězdička tu barevný přechod a to celé v šíleném mixu asi 7-8 barev, jen škoda že nemáme žádnou fotku ( to by bylo pozvracenejch monitorů :-)) .

Nicméně mi bylo vysvětleno že Columbus MAX byla špička ocelových rámů a zároveň jejich labutí píseň protože už nastupoval hliník a tak bylo rozhodnuto. Rám z MAXu je užasnej, na tupo vařenej bez spojek, trubky s oválným profilem a měnícím se průměrem, nezaměnitelná vidlice.

Nejdřív ze všeho jsem rám vzal do dílny a sundal z něj barvu (vypadá to jednoduše když se to jen tak napíše ale byly to asi 4 večery práce) a pak přišla dlouhá diskuse se Zdendou jak rám nalakovat. Přesvědčil mě, že bílá je ta nejlepší barva a tak jsem rám stříkl plničem a pak se jal shánět někoho kdo mi namíchá bílou barvu dle mích představ ( člověk si až nad vzorníkem uvědomí že bílá barva není jen jedna )

Skončil jsem v osvědčeném obchodě na Malé Ohradě kde mi namíchali barvu i lak s tužidlem a já nedočkavě mazal domů. Když byl lak hotový (docela se povedl) tak jsem ho svou nedočkavostí samozřejmě doj....bal a pak zase pracně opravil :-)

Postupně jsem se Zdendovou vydatnou pomocí začal dávat dohromady jednotlivé díly. Jako první jsem se Zdendou za drobné protislužby vyšmelil nějaké drobnosti např představec Modolo X-Tenos a pak jsem z něj ještě vyrazil zapletená kola Rytchey AERO která mu zbyla z Dancelli. Dlouho jsem zvažoval jaké komponenty použít, pak se ale na Aukru objevili dualy Shimano 105 (5510) včetně řidítek. 105 je asi ta nejnižší řada od Shimana která je z našeho hlediska použitelná, dědila technologii po Duře a Ultegře jen s trochu ošizenou povrchovou úpravou i když třeba u řady 1050 to vůbec není vidět. Tím se rozhodlo o sadě která bude použita a já začal shánět 105 cajky. Chyba lávky, moje představa že na Aukru v pohodě seženu 105 cajky (5510, 5600 9sp) se drobátko rozcházela s realitou. Od Zdenka přišla myšlenka ať se vy..ru na striktní dodržení sady a udělám somce 105 napříč generacemi, nejdřív se mi to nezdálo ale když jsem na aukru našel nádherné brzdy BR-1050 tak bylo celkem jasný že to tak vadit nebude. Kliky jsou taky z Aukra - uplně nové černé 5510 octalink, trochu problém byla osa - somec má it závit který nemá na skladě každý (dura ace osu jsem našel hned ale dát za ní 15 stovek se mi fakt nechtělo), no ale i to se podařilo náhodně získaným kontaktem z Aukra vyřešit. Smyk sehnal Zdenda nový nikdy nepoužitý FD-1050 - musel v tom krámě ležet minimálně 10-15 let. Šaltr jsem nemohl sehnat 9sp 5600 a tak jsem objednal nový z netu RD-5700 10sp a tak je to opravdu napříč generacemi, jediné čemu jsme se úmyslně vyhnuli byla řada 1055 poblytá stříbrno-zelenkavou metalízou která je opravdu odporná. Samolepky jsem stvořil v corelu podle fotek modernějších modelů kol SOMEC z netu, v žádném případě nebylo záměrem pokusit se o kopii původního Možná si řeknete že některé komponenty spolu nemůžou fungovat, měl jsem taky trochu obavy přece jen představa jak budu seřizovat 9sp dualy s 10sp šaltrem a přesmykem z dob kdy polohové řazení nemněla ani Dura byla docela temná. Zdenda řek ať jsem v klidu že když jde rozchodit 8sp dualy s 7sp šaltrem tak to půjde i obráceně. Seřízení zabralo nakonec asi půl hodinky a vše běhá tak jak má jediné na co jsem musel požít trochu násilí byl přesmyk, Zdenda mě varoval že asi budu do ramínka přidat podložku aby nedrhlo o řetěz, no nakonec jsem ho o 0,5mm přiohnul a ani si neškrtne ( i při zařazeném španělu).designu protože ten se nám ani nezamlouval pouze jsem se inspiroval. A tak na konec vznikl kompromis co splňoval mé představy o italském pouťovém designu kol v trochu umírněnějším stylu a nelíbí se Hujerovi (sorry Zdendo :-)). Výrobu zvládlo copy centrum tiskem na čirou folii, uvidíme jaká bude trvanlivost.

Dlouho jsem váhal s pedály, Zdenda mne tlačil do SPDček ale trochu jsem to obešel a koupil na aukru nové PD 530 které mají z jedné strany platformu pro ježdění v normálních botách (přece jen se mi nechce se pokaždé přezouvat :-))

EVO IIPřed rokem dokončené a už je tu jeho druhá evoluce. Vloni na podzim jsme se Zdeňkem na pozvání Honzy Klimeše navštívili šírerovu výstavu historických kol v Králově Dvoře. Úžasný zážitek o kterém už tu Zdenda psal. Jedním z exponátů byl i překrásný bílo-modrý Somec ze sbírky Honzy Šírera, osazený výroční sadou komponentů Super record s podpisem Tullia Campagnolla k padesátému výročí značky. Snad nejhezčí kolo co jsem kdy viděl krásný ocelový rám doplněný překrásnými komponenty z top řady to je opravdová radost.

Uplynula nějaká doba a vlastní blbostí jsem zničil lak na svém kole a tak došlo na lakování rámu. Bílá barva zůstala no a v rámci stavby ještě další silničky jsme pořídily pláště Hutchinson Atom v modré barvě a já začal přemýšlet nad změno designu kola aby jsem ho trochu přiblížil designem tomu krasavci.

Když Zdenda přinesl představec Cinelli Alter hned jsem věděl že k tomuhle kolu se hodí a tak následovala cesta k Barešovi do Brandýsa předělat vidlici ze závitu na palcovej A-head, objednávka nějakých drobností a pak v podstatě to nejtěžší - dokopat Zdendu k výrobě podkladů pro tisk samolepek. Naštěstí to dopadlo výborně a podařilo se vyrobit sadu samolepek vycházející z designu který Somec používal na přelomu 80tých a 90tých let. Doladilo se pár drobností- sedlovka, omotávka plus nějaké detaily a je hotovo, jen bílé sedlo od San Marca jěště nedorazilo z e-shopu. No a teď jen 10 dualy a kazetu...

Viki

A já (zdeněk) bych doplnil, že představec Cinelli Alter byl zakoupen za DESETINU původní ceny a svými rozměry lépe odpovídá typologii jezdce, Bareš se trochu kroutil když měl navařovat krk na Columbus MAX vidlici (musel si asi něco myslet o zasranejch klientech - kdyby věděl že rám byl zakoupen za 500kč jakože jen vidlice se zničeným rámem s vlepenou sedlovkou...), přehazovačka v pohodě veme i 32zubů (katalogově jen 27), a že na polepky Columbus MAX jsem opravdu pyšnej. Od originálu se liší jen jiným otiskem a absencí (R) v kroužku. Výměna sedlovky lépe odpovídající představci také kolu prospěla.

Zdeněk