Coolnago

-rám/vidlice Author Whirlpool A7705 Columbus Airplane 58cm/Merida fullcarbon

-lak U-U

-hlava VP integrovaná nová

-koncovka Author A-2203 nová

-objímka 31,8 cannondale nová

-sedlovka Specialized 27,2 nová

-sedlo Ritchey Biomax Comp

-představec 1 1/8" - 26mm BBB110 nebo Syntace105

-řídítka Ritchey Biomax 420mm

-omotávka Decathlon

-objímka přesmykače XLC 31,8mm nová

-brzdopáky SRAM RIVAL 2x10 bílé gumy

-brzdy SRAM RIVAL

-přesmyk SRAM RIVAL návařka

-šaltr SRAM RIVAL

-kliky SRAM RIVAL 172,5 50/34 nové převodníky Bianchi

-ložiska SRAM RIVAL BSA

-kazeta SRAM RIVAL/FORCE 11-28

-řetěz SRAM FORCE - nový

-kola set Shimano WH-R560 obutí Tufo S33 plášťovka (nové)

-kabeláž Shimano SIS

Tak se nám zase jednou podařilo postavit hodnotnější recyklát kde jediná věc není banální. Opět se nám potvrdila správnost našeho postupu; postupně se nám objevovaly díly za babku, byly myšleny na něco jiného, avšak po ročním syslení materiálu jsme vše dali na stůl, oslovili potenciální jezdce a teprve z toho vznikla konkrétní kola.

Ale po pořádku. Základem je rám. Je to pravda odvěká, shity podělaj člověka, na blbém rámu se nikdy neudělá hezké kolo. Před asi dvěma lety jsem si chtěl postavit nového singlespeeda, a za tím účelem jsem získal na Cyklovrakovišti zubožený rám AUTHOR WHIRLPOOL. Bez háku, klepnutý, bez vidlice... Ihned v ruce ale jeden ví, že se jedná jen o zuboženou krásku, kterou je jen třeba omejt a zneuží... teda znovu použít. Rám je teamový Whirlpool z roku 2005. Ani nemá výrobní číslo, vyraženo je "whirlpool", jedná se ale o seriový Author A7705/A6605 z materiálu Columbus Airplane, kdy trubky hliněné a uhelné nejsou "made in italy" ale přiznané "taiwan". Ve své době to byl top-model osazovaný komponenty Shimano Dura-Ace a Ultegra, a dodnes je k vidění. Třičtvrtě roku jsme kolem něj chodili, a začínalo být jasné, že spíš poslouží nakonec pro regulerního silničáka, než na torpedizaci.

Jednoho dne se na Aukru naskytla celokarbonová vidlice Merida vážící slabě přes 300gr. Dovezl mi ji chlapík pravidelně jezdící přes Smíchov na Cérvelu, vidle zbyla bratrovi z ruplého rámu. Vidle si s rámem okamžitě porozuměla. Zvláště za pomoci obyčejné integrované hlavy za 250kč (mimochodem studium integrovaných a semi-integrovaných hlav, úhlů pouzder pro ložiska a průměrů konusů mi zabralo dva večery).

Podzim 2013. Jsem po mateřské, spotřebované finanční zásoby, na cyklobazaru kompletní sada SRAM RIVAL za 6000Kč. Každá věc vyfocená na váze. Koukám na prodejce, posíláme si kontakty, fotky materiálu... Sadu kupuji (dluhy nedluhy) a s prodejcem ze Zlína jsem strávil krásné dvě hodiny v McD kolomrdí debatou. Bylo to takové to astrální setkání s člověkem, který svým dcerám a manželkám staví 8kg horáky, každou věc má zváženou, není mu na obtíž nechat si prodloužit ISIS osu... Jetého Rivala mi předává úhledně vyčištěného a zabaleného. I na vybranou zda kliky 53/39 nebo 50/34 jsem dostal. Beru samozřejmě kompakty (převodníky jsou brandované Bianchi - demotáž z karbonových ISIS klik Bianchi použitých na 1x10 systém mtb jeho dcery).

Sedlo Ritchey Biomax a řídítka stejného označení jsme již v zásobách měli, stejně tak elegantní sedlovku Specialized, která se nacházela ve viktorových rámech. Lehoučká hliníková kráska byla na jeho kolech nahrazena Ritchey WCS a FSA SL-K.

Dosud tedy popisuji jen materiál, který se nám scházel, avšak původně měl spíše putovat na mou CX, jen mne duševně trápilo, že mi zbudou brzdy Rival. Takto jsem se strašlivě trápil. Definitivní rozhodnutí padlo od budoucího jezdce tohoto kola, kterého jsme přivedli před stůl a tam byl vyrovnaný SRAM RIVAL a SHIMANO ULTEGRA/105/APEX: "...no... já bych asi nakonec radši toho Rivala, je to čistá sada a navíc krásná... když už teda nemáte tu campu...". A bylo jasno, já měl po dilematu, prostě kompletní sada na kolo. Žádné zbytečné experimenty.

Kolo se začalo rodit. Barva. Název... to byl pane oříšek. Co bylo jasné, že Havlena/nehavlena, Author to nebude. Tak jsem zkoušel novou značku. Author po zpátku. ROHTUA ROHTAU HROTAU. Blbost. Er-ó-há a TAU. Tak Whirlpool. Mimochodem to slovo je graficky krásné, to však neprošlo u jezdce (vole to je naše pračka!). Perlustruji si všechny Columbus Airplane rámy. Designy vesměs otřesné (Colnago a další italské dílny), pouze Cinelli s rozstřiženým logem funguje. Máme přece "CZINELLI" v šuplíku... nicméně s jezdcem zvažujeme jinou legraci. Whirlpool... vír... italsky... MULINELLO (neboli taky naviják). Mám to hotové... odsouhlasenou grafickou podobu. A volá Viktor: "Hele Zdenále, já tu měl vyřezaný to kulnágo, já to na to nandavám a ty píčo, to je vono". Tak to teda riskneme. Budoucímu jezdci udělujeme OPCI na sloupání a polepení čímkoliv jiným, a dotahujeme do důsledku kopii polepu sezony 2014 avšak jedno "O" navíc. Prostě COOLNAGO. Všimněte si jak to slovo funguje! Colnago! Sebenechutnější lakovaní rámu pokud je opatřeno nápisem Colnago, tak se z toho stává šperk! Jak to? Máme k dispozici letité Materpiu, v detailu je to lakování šíleně odfláklé, pouťové, veskrze nechutné, ale ten nápis "COLNAGO" to naprosto zachraňuje! Řežeme tedy definitivní COOLNAGO polep, a nestačíme se divit, jak tím lak ožil.

Ještě k laku. Dlouho jsme váhali. Já razil lak komplet i přes uhlí, protože pokud se nechává uhlí čučet, tak je to až moc dominantní ke zbytku rámu. Viki zase chce uhlí nechat přiznané. Čistí ho od polepu, opatrně obrušuje a zavírá transparentním lakem. Uhlí ožívá. Pro rám volíme z tisíce šedých metalíz tu nejvíce šedou k uhlí. No a ona má tmavěmodrý ocas (je to jedna ze standardních barev VOLVO). Bez polepu jsem byl velice rozpačitý, s polepem to zafungovalo. Mimochodem - ukazuje se další výhoda polepu navrch. Je opravitelný, upravitelný, vyměnitelný. Dokud kolo není hotové, jeden si nemůže být jist tím, že vše bude graficky fungovat. Ačkoliv už dost zkušeností máme, tak možnost oprav a změn je velice prospěšná. Prostě dávat samolepky pod lak je vlastně filozofická pitomost. To je záležitost seriového prvovýrobce. Ne recyklačních staveb. V řešení je ještě barevný polep na sedlovku abycho rozbili tu černobílou hegemonii (všimněte si jak osvěžující je malé logo Tufo na plášťovkách).

Zapletená kola se nám naskytla nová, celostříbrná Shimano WH-R560, která ladí ke stříbrným komponentům RIVAL. Oslava hliníku, který je tak často schováván pod černý elox. Jaká je to škoda, a leštěný hliník je vlastně už rarita. Niple jsou v nábojím, provedení je krásné, hmotnost průměrná (cca 1850gr). A jak říká Viktor - kola dělaj auto, tak za pomoci plášťovek TUFO stavíme rám na dobrá lehká kola, sedáme na židle, a koukáme na krásně rostoucí bicykl. Kokpit v podobě představce BBB (měli jsme ho ve správné délce) a řídítek RITCHEY BIOMAX (420mm) je i přes NEoversize moderní na úchop - tvar řídítek je vyloženě "COMPACT", měření umístění pák potvrzuje stejné tvary jako u kompaktních FSA. Mimochodem; už v životě nechci na svém kole hluboké starodávné berany, které brzdové páky mají o 2cm víc vepředu, do oblouku je hluboko jak do kapsy na konci měsíce, a ergonometrie odpovídá rukám goril.

Tak nám tedy vyrostlo další kolo, a putuje na váhu: 8,25kg bez pedálů. S obyčejně vážícími koly a kokpitem. Rival váží jako lehčí Ultegra, to jsme věděli, ale že budeme tak blízko 8kg jsme nečekali. Přidat tři čtyři tisíce, tak jsme i hluboko pod 8kg (kola -300gr, řídítka a představec -100gr, sedlo a sedlovka -100gr). Rozpočet se nám zastavil na 20tis Kč a to díky dlouhodobým levným nákupům. Toto je cesta ke kvalitnímu recyklátu. Nespěchat, a nechat vše dozrát.

https://goo.gl/photos/UPVgLYm7vfD1mTMm7