Panasonic Mountain Cat H 1990

Toto kolo jsem na Aukru nemohl nechat... Jedná se o (v českých luzích a hájích) relativní raritu. Panasonic dělal od počátku osmdesátých, do konce devadesátých let překrásná kola, měl dokonce i svůj profesionální silniční tým (a že ne neúspěšný). Dělali vždy precisní kola, nebáli se i hliníku, atd. Zachytili vlnu nástupu MTB, a tento Mountain Cat je jejich názorným zástupcem. Do roku 1988 měla kola ještě takovou tu pionýrskou geometrii (dlouhou zadní stavbu, položenou sedlovku) jak to dělával ze začátku i Tom Ritchey pro pár bláznů na Repack (kopírování geometrie Schwinn Excelsior), ale toto je již zástupce nové éry MTB. Úhlování již standardní (73°sedlovka, 71° řízení), double butted rám z materiálu Tange, kompletní sada Shimano Deore XT. Nic lepšího se tehdy nevyrábělo. Je až k úžasu, jak toto kolo po nasednutí navozuje dojem normálního MTB. Perfektní ovládání, nikde nic neruší.Mimochodem na internetu jsem nenalezl katalogy Panasonic z roku 1990, a protože 1989 a 1991 existují, a v roce 1991 již Shimano Deore XT doznala jistých změn, identifikoval jsem tento stroj právě na rok 1990.Nebudu příliš popisovat tu sadu Deore XT, je prostě kompletní a nafotografovaná, jen se zmíním o brzdách, které ještě nejsou "low-profile", dochovaly se původní špalky, a řazení již je STI (Shimano Total Integration). Rapidfire přišlo až s XTR v roce 1992. Škoda jen, že toto koo není vybaveno právě řazením Thumbshift (páčky na řídítkách zhora), to bych skučel blahem...

Zajímavé jsou však ostatní díly. Představec a řídítka jsou japonské NITTO (ve své době naprostý leader v oboru, dělali i pro Shimano, i představce Ritchey jsou Nitto), biogripy TIOGA, sedlovka PROPONENT. Sedlo není nic jiného než Selle Italia Rolls - nevím jestli bylo na původním kole - typl bych si, že i ne, čekal bych spíše nějakého Japonce. Ale kolu sluší, nejen vizuálně, ale i generačně. Pláště jsou také původní, a mně neznámé značky. Ráfky jak jinak - Araya RM17.

Japonsko na přelomu 80 a 90tých let bylo HLAVNÍM producentem kol pro USA a pro Evropský trh, pokud si producenti kola nedělali sami. Brzy tuto roli převzal Taiwan. Japonci dělali i Kestrely pro USA, právě to Nitto osazovalo kdeco svými kokpity, Sakae, Sugino... všichni tito japonští výrobci stojí i za komponenty jiných značek. I ten Tom Ritchey, který prokázal NEJVĚTŠÍ cit pro kombinaci kvality a množství, designoval komponenty právě s těmito výrobci. Kliky Logic (Sugino), brzdy (Dia-Compe), kokpit (Nitto).

Pokud mne na tomto kolu ještě něco uchvacuje, tak je to kromně originálního dochovaného stavu celkový design. Panasonic dokonce nabízel možnosti specifických úprav barev - a musím říci, že jejich designy byly vždy nadčasové a nepodléhali italským konvencím (nic proti italům).

k nahlédnutí zde:

http://panasonicbikemuseum.info/archives/category/catalogs/1988-pics-catalog

Nakonec připojuji odkazy na Panasonic na webu, katalogy kolem tohoto kola:

http://panasonicbikemuseum.info/archives/category/catalogs/1989-panasonic-bicycles-eu